Menu

Szczególnie polecane obiekty

Rowy

Lista ofert


ROWY

Rowy, to niewielka, urokliwa miescowość letniskowa położona na mierzei jeziora Gardno, przy lewym brzegu ujścia rzeki Łupawy. Rowy są także małym portem ryackim. Obszar na wschód od Łupawy aż do Łeby zajmuje Słowiński Park Narodowy, posiadający status światowego rezerwatu biosfery UNESCO.Tuż za Rowami rozpoczyna się malownicza, mierzeja, wydmowa oddzielająca od Bałtyku dawną zatokę morską, z której powstało to jezioro Gardno. 

Pierwsze informacje o Rowach pochodzą z VIII w. Starzy ludzie powiadają, że założyli ją rozbitkowie, uciekinierzy z Wolina, po agresji wikingów duńskich. Zabudowa Rowów, to przede głównie ośrodki wczasowe, pensjonaty i domki letniskowe.  Łączna liczba miejsc noclegowych w chwili obecnej przekracza 5 000.
W letnisku warto zobaczyć kościół z I połowy XIX w., w stylu neoromańskim, zbudowany z bloków granitowych, z dzwonnicą. Niegdyś na wzgórzu cmentarnym znajdowały się groby Norwegów, Francuzów, Holendrów i Hiszpanów, co pozwala sądzić, że wieś posiadała duży port, do którego zawijały okręty z odległych zakątków. 
Obecnie nie ma już mogił na cmentarzu, zostały częściowo rozkradzione, częściowo usunięte w ramach niwelowania śladów "niemieckości" na tych ziemiach. Pozostało jedynie wzgórze cmentarne. Podczas spacerów ulicami Rowów można też zwrócić uwagę na pochodzące z XIX w. domy szachulcowe. Rowy to ważny ośrodek turystyczny - kończy się w tym miejscu corocznie organizowany spływ kajakowy (Szlak Łupawy o długości około 100 km, punkt kulminacyjny scieżki rowerowej "Szlakiem zwiniętych torów", brama do Słowińskiego Parku Narodowego. Odbywają się tu zawody wędkarskie. Latem gromadzą się w Rowach zwolennicy naturyzmu.     Rowy były wzmiankowane w dokumentach 55 lat wcześniej niż Ustka (1282 r). W XIV w. stanowiły prawdopodobnie jedną z kryjówek Braci Witaliskich, bałtyckich piratów rozbitych później przez flotę Krzyżaków. 

Obecnie jest to wieś sołecka, "wizytówka" Gminy Ustka. Zamieszkana na stałe przez około 400 mieszkańców.  Jednakże w sezonie letnim przybywa tu ogromna ilość turystów z całej Polski jak i zagranicy. Miejscowość ma charakter typowo wypoczynkowy. Powstaje tu szereg ośrodków wczasowych, i wypoczynkowych, pól namiotowych, domków letniskowych i kempingów. Latem działają tu liczne punkty gastronomiczne i restauracje. Znajduje się tu kulminacyjny punkt "Szlaku Zwiniętych Torów" , a swój początek bierze Słowiński Park Narodowy.

       Rowy noclegi i wypoczynek:
Gdy poszukujemy pewnych i sprawdzonych noclegów Rowy sprawdzą sie doskonale.
Wybierając pobyt w Rowach powinniśmy długo przed planowanym przyjazdem zarezerwować sobie noclegi. Rowy może nie są jeszcze porównywalnie słynne jak Ustka czy Kołobrzeg, ale letnisko to upodobali sobie wczasowicze wybierający wypocznek rodzinny i planują oni wyjazd nad morze dużo wcześniej niż turyści jeżdżący na wakacje indywidualnie. Może okazać się więc, że czekając z rezerwacją noclegu można znaleść sie w sytuacji, w której będziemy musieli brac to, co jest a nie to, co nam się podoba.
W Rowach na uwagę zasługuje nowoczesna infrastruktura, przygotowana do obsługi ruchu turystycznego z ogromną baza noclegową na czele. Turyści mogą tu odnaleźć noclegi na każdą kieszeń i gust. Od zwykłych kwater prywatnych po luksusowe apartamenty. Rowy to letnisko, w którym najlepiej czują się rodziny z dziećmi. Spora część branży noclegowej specjalizuje się własnie w obsłudze wypoczynku rodzinnego. W cetrum, co zeson działają różnego rodzaju atrakcje dla najmłodszych, organizowane są ciekawe imprezy plenerowe, natomiast już w najbliszej odległości od centrum panuje cisza i spokój, zwłaszcza gdy wybierzemy na miejsce zamieszkania jakieś domki letniskowe lub apartamenty na działce z placem zabaw i roślinnością. Sprawia to, że wczasy nad morzem z dziećmi w Rowach udaje się spędzić niezwykle udanie.

       Gastronomia:
Każdemu turyście polecamy restaurację U Juliusza, w której serwują najlepszego dorsza na całym wybrzeżu. Na szczególną uwagę zasługuje też pyszna zupa bosmańska oraz doskonała karkówka z grilla.
Wielu wczasowiczów chwali sobie bar Kaszubka z niedrogimi daniami abonamentowymi.

       Dodatkowe informacje:
Funkcjonuje tu oczyszczalnia ścieków, która ma ogromny wpływ na poprawę warunków ekologicznych w sąsiedztwie Słowińskiego Parku Narodowego.
W przyszłości ma zostać wybudowana nowoczesna muszla koncertowa.
Ważną rolę odgrywa tu jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej, która podobnie jak ta w Objeździe posiada Zintegrowany System Alarmowania i Ochrony Ludności. 

 


Część informacji i zdjęć pochodzi ze strony internetowej www.powiatslupsk.info.


Rowy – noclegi blisko morza

Zbliżają się wakacje, a Ty szykujesz się na zasłużony urlop po długich miesiącach ciężkiej pracy? Wiele osób podróżuje za granicę, jednak nie wszyscy są fanami obcych terenów. Co więcej, niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak piękne krajobrazy można zobaczyć w naszym rodzimym kraju. Wybierz się nad morze! Spośród licznych pomorskich miejscowości serdecznie polecamy Rowy. Noclegi nad morzem znajdziesz korzystając z naszego portalu e-nadmorzem.net.pl!
 
Rowy nad morzem to niewielka wieś letniskowa mieszcząca się w województwie pomorskim, w pobliżu Ustki. Warto wiedzieć, że tereny Rowów należały do obszaru Polski jeszcze za czasów Mieszka I. Pierwsze wzmianki na temat miejscowości natomiast pochodzą z 1282 roku. Co więcej, odkrycia archeologiczne dowodzą, że wieś była osiedlona w okresie prehistorycznym! Mimo, że Rowy są zamieszkałe przez około pięciuset mieszkańców, rokrocznie tysiące turystów spędzają tam wakacyjny czas. Nie można się temu dziwić, przepiękne plaże i wiele atrakcji sprawiają, że człowiek w każdym wieku znajdzie tam coś ciekawego dla siebie! 
Co warto zobaczyć w okolicy? 
Wyjazd nad morze nie może się obejść bez pobytu na plaży. W przypadku Rowów można liczyć na czystą i szeroką plażę, która mimo rozmiaru wcale nie jest przeludniona. Co więcej, jest ona przecięta przez rzekę Łupawę, co może być dodatkową atrakcją. Nie można również zapominać o przepięknym środowisku naturalnym w Słowińskim Parku Narodowym. Można do niego z łatwością dojść pieszo. Warto wiedzieć, że właśnie tam znajdują się słynne, ruchome wydmy! To jednak nie wszystko, ponieważ poza nimi można zobaczyć bagna, lasy i torfowiska. Trzeba jednak zaznaczyć, że za wstęp do Parku najpewniej przyjdzie zapłacić. 
 
Inną atrakcją jest Jezioro Gardno, które wcześniej wcale nie było jeziorem, ale zatoką Bałtyku, jednak przez powiększenie się mierzei przez lata wytworzyło się standardowe jezioro przybrzeżne. Warto wspomnieć, że obecność jeziora sprzyja uprawianiu windsurfingu! W okolicznym porcie, z którego organizowane są turystyczne rejsy, dzięki czemu można zobaczyć przepiękną okolicę. Dodatkowo, warto jest odwiedzić okoliczne miejscowości, takie jak Smołdzino, Łeba, Słupsk, Darłowo itd.
 
Wakacje nad morzem – Rowy
 
Rowy sprzyjają wszelkim turystom. Odnajdą się tam bowiem zarówno seniorzy, jak i rodziny z dziećmi oraz szalona młodzież. Turystyczny charakter miejscowości z kolei sprawia, że bez najmniejszego problemu można znaleźć dobre noclegi nad morzem. Rowy nad Bałtykiem prezentują różne kwatery, dzięki czemu każda osoba znajdzie coś dla siebie, niezależnie od stanu portfela. Spędzanie czasu z dziećmi nad morzem jest idealnym rozwiązaniem w celu zacieśniania więzi. Co więcej, pociecha na pewno doceni możliwość pierwszego w życiu zobaczenia wybrzeża! 
 
Jesteś młodą osobą i chcesz się odpowiednio wyszaleć w te wakacje? Zebrałeś paczkę znajomych, jednak nie wiesz, gdzie się wybrać? Zdecyduj się na Rowy! Noclegi nad morzem w tamtej  okolicy na pewno Ci się spodobają, a przy tym wszystkim są tanie! Domki nad morzem w Rowach dobrze się sprawdzą! Dlaczego? Przede wszystkim chodzi o prywatność. Hotele i pensjonaty bowiem pełne są ludzi, którzy mogą zaburzać Twój komfort. To jednak działa w dwie strony. Jeżeli chcesz się wyszaleć, lepiej to robić w osobnym budynku! 
 
A może jesteś  już seniorem i szukasz w te wakacje spokoju? W takim razie wybierz się na wakacje w Rowach. Wspomnieliśmy już bowiem, że tamtejsze plaże nie są przeludnione, dlatego na pewno spodobają Ci się wieczorne spacery wzdłuż wybrzeża. 
 
Skorzystaj z e-nadmorzem.net.pl
 
Nasza strona zawiera ciekawe noclegi. Rowy nad morzem pełne są interesujących ofert, które wszystkie zobaczysz na naszym portalu, bez konieczności odwiedzania wielu witryn. Co więcej, dowiesz się na temat rodzaju pokojów, a także cen. Informujemy też o odległości do morza i atrakcjach w pobliżu, takich jak stadniny, muzea itd.! Wszystkie oferty są sprawdzone. Już teraz zaplanuj wyjątkowe wczasy nad morzem w Rowach!